TSL 19. hafta: Galatasaray-Kayseri 1-1 (Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ya okuduklarima gercekten inanamiyorum ve bu tartisma iyi bir yere gitmeyecek zaten iyi bir yere giden tartisma nerde var, ne zman olmus? Asagida Engin Ardic denen, bundan yillar önce bir sol örgut militani canli baskinda ölduruldugunde ölen insandan le$ diye bahseden (bir insan öluyor sonucta) kisinin yazisi var. O yazi iste bu ulkenin linc kulturunu gosteriyor. Acimasizca linc! Yazarlar birbirini kampalara sokar, politikacilar, klupler, taraftarlar...Hemen her konu böyle. Tamamen lumpen kulturun turettigi sözum ona "yazar". Bu lumpen kulturde besleniyorlar. Bu yuzden ben bu tartismada kendimce bu yapilanin yanlis oldugunu biraz daha söylesem en saldirgan tutumla ustume yuklenilecek bundan hic suphem yok. Sizce Turkiye'de tum klup taraftarlarinin kendi kluplerine haksizlik yapildigini söylemeleri tuhaf degil mi? Takim su dandik ligte 3.mu 4. mu ne. Bunlar sorgulanacagina surekli bir neden aranmasini anlayamiyorum. Migdeme agrilar giriyor artik bu linc kulturunden. Linc illa fiziksel olmuyor iste, laflar varligini asagilamalar da son derece zarar verici karsisindakine. Bence hakaret diye görulen cinsel kufurler falan cok ama cok hafif kaliyor bu linc kulturunde. Ama ne yazik ki cinsellige dayali kufur sansurlu ama her tur bel alti vurus tartisma kulturunde serbest. Ama yapan Roma'daki gladyatörler gibi 'iyi yapmis oh olsun, iyi gecirmis abim' laflari ile ödullendiriliyor. Yahu 3000 sene evvel yunanlilar bizim topraklarda bu sporu erdemli olmanin bir parcasi olan faaliyet olarak göruyorlardi, bir puan gitse ne olacak? 22 kisi ter akitmis sonucta emek vermis, sertlik omuz omuza mucadele, hakem yanlislari da bu oyunun parcasi. Tama guzel oynanmiyor ulkede ama her önune gelen böyle aglarsa ne tad alinir bu sözum ona spordan.
Last edited by Kenan Atak on Sun Feb 08, 2009 9:58 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Sevgili Kerem, "lumpen" kelimesini sik sik kullaniyorsun, nedir anlami ve nasil okunur? Uzun suredir sormak istiyordum... Bu vesileyle yeni bir kelime ogrenmis olayim, tartisma da bir ise yaramis olur :)
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Tezic wrote:Sizce Turkiye'de tum klup taraftarlarinin kendi kluplerine haksizlik yapildigini söylemeleri tuhaf degil mi?
Degil, hakemlerin cok cok kotu oldugu her ligde boyle olmasi gerekir.

Futbol saglikli yasam icin yapilmiyor. Milyon, milyar dolarlarin dondugu bir endustri olmus. Milli takim son gittigi bes buyuk turnuvanin ucunde ceyrek final ya da otesini gormus. FB, GS son on yil icinde CL ceyrek finali, bir UEFA falan gormusler.

Bunu begenirsin, begenmezsin, ama ortada yapilan birsey var demektir.

Ama bu arada ayni kurumun parcasi olan hakemlerine UEFA on eleme maclarindan sonra mac vermiyorlar, bak UEFA grup maci yonetemiyorlar, finalden yari finalden, dunya, avrupa kupalarindan falan coktan vazgectim.

Bu senin hakemlerin kotu demektir, cok kotu demektir, milli takiminin, klup takimlarinin cok cok gerisinde kalmislar demektir.

Hakemin kotu oldugu yerde, ozellikle cikar ve para da varsa sikayet olur, herkesden olur.

Bir-iki kisinin sikayetinin iyi niyetli olmamasi, kurnazlikla yapiliyor olmasi sikayetin kaynagini degistirmez.

Turkiye uzaya uydu yollayamiyor, dunyaca unlu klasik muzik orkestrasi yok , Bogaz'in altina ray doseyemiyor. Bunlar lazim olunca disarida yaptirtiyor, getirtiyor. Bunda bir ayip yok. Hakemlerimiz cok cok kotu, bunda da bir ayip yok. Cok kotu olduklari ve bunu bildikleri icin islerine sahip cikabilmek adina etki altinda kalmaya da meyilli oluyorlar. Iste burada ayip var. Getirin disaridan adam gibi 5-10 hakem, maliyeti TFF butcesine gore devede kulak kalir, kimse de sikayet falan etmez.

Cok basit bir mantik onermesi yapayim. Her gun evinde her seyden sikayet eden bir huysuzun bir sabah hava durumundan sikayet etmesi bize dogrudan havanin iyi oldugu bilgisini vermez. Hava gercekten kotu de olabilir. :wink:

GS deplasmanda Benfica ve Hertha Berlin'i yendi. Turkiye'de 11 kisi mac tamamlayamiyor. Bu arada bizim hakemlere UEFA ya da FIFA en ufak bir onemi olan macta ayakkabi boyama gorevi dahi vermiyor. Bana bunlardan fazla veriye gerek yok.

Linc konusuna gelince, kimin linc edildigini anlayamadim. Ama burada kimsenin linc edilmeyecek kadar klavyesine hakim, kendini savunabildigini dusunuyorum.

Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet bunu isvecce veya almancadaki sinif bilincinden yoksun ve kentte yasayan yagma kulturunden gelen ve diger siniflar tarafindan istenmeyen pespaye anlaminda kullanmiyorum sadece. Genelde temel ahlaki degerleri ve cekinceleri olmayan, baskalarinin varlik sorununa yabanci ve duyarsiz, genelde kulturunu yitirip yozlasmis insan babinda biraz bize özgu anlaminda kullaniyorum ama ustteki ile örtusen yanlari da var. Turkiye'den su an bir TV programi seyretmen bile sana bu kulturun yarattigi insanlari gösterecektir. Gerci her toplumda var ama bizim ulkede sinif diye bir kavram olmadigindan Turkiye gibi ulkelerde bolca görursun bunlari. Diplomalilarin arasinda zebille göruyorum bunlari. Tabii bu "yazarlar" arasinda da.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Ali Gursel wrote:
Kerem Tezic wrote:Sizce Turkiye'de tum klup taraftarlarinin kendi kluplerine haksizlik yapildigini söylemeleri tuhaf degil mi?
Degil, hakemlerin cok cok kotu oldugu her ligde boyle olmasi gerekir.

Futbol saglikli yasam icin yapilmiyor. Milyon, milyar dolarlarin dondugu bir endustri olmus. Milli takim son gittigi bes buyuk turnuvanin ucunde ceyrek final ya da otesini gormus. FB, GS son on yil icinde CL ceyrek finali, bir UEFA falan gormusler.

Bunu begenirsin, begenmezsin, ama ortada yapilan birsey var demektir.

Ama bu arada ayni kurumun parcasi olan hakemlerine UEFA on eleme maclarindan sonra mac vermiyorlar, bak UEFA grup maci yonetemiyorlar, finalden yari finalden, dunya, avrupa kupalarindan falan coktan vazgectim.

Bu senin hakemlerin kotu demektir, cok kotu demektir, milli takiminin, klup takimlarinin cok cok gerisinde kalmislar demektir.

Ali
Ali'nin söylediklerine aynen katılıyorum...

Hani kaybetsek dediğiniz o bir puan yüzünden şampiyonluk bile değil Şampiyonlar ligine gitme şansı bile kaybedilince,ki eğer katılabilirde üç maç bile yapsanız gelecek yüzbinyürolardan oluyorsunuz. Kimsenin bu devirde hiçbir klübü, dün ki oynanan maçtaki bariz hatalarla bu gelirden elde etme şansı yok.

Ayrıca dünkü hakem dene göğsünde fifa kokartı taşıyan kişinin sadece dün yönettiği maçtan aldığı parayı biliyor musunuz? O para yaklaşık on tane asgari ücret eder. O yüzden bu hakemleri , nasıl iyi oynamayan kendine bakmayan ve adam olamayan futbolcuyu eleştiriyorsam o şekilde eleştirme hakkına sahibim. Çünkü bu adamların kazandığı o paralar her ay sonunda benim lig tv'ye ödediğim, maça gidenin aldığı biletlerden kesilen paralardır. Çünki adı üstünde bu iş PROFESYONEL olarak yapılıyor ve bu yüzen futbol artık sadece spor değil ve artık dünyanın hiçbir yerinde de sadece spor olarak yapılmıyor.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Alicim sence GS'a karsi komplolar mi var oyunlar mi cevriliyor, gidin bu GS'in önunu kesin mi deniliyor? Klubun aciklamasi bu yönde cunku

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yabancı hakem konusu ciddi ciddi düşünülmeli artık!

Hoş böyle birşey olsa Sivas ve Trabzon itiraz edecektir bana göre :D

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ali Gursel wrote:Ben ne yazdigimim tekrar edeyim: GS yonetimi mesru yollardan yapabilecegini yapmali eger bunlarla sonuc alinamiyorsa o zaman bu hakemlerden birini oksatmali dedim.

Ufuk bunu hukuk diliyle anlatmis mesru mudafaa diye. Ben evimde otururken biri gelip saldirsa polisi ararim, polis bir sey yapmayip adam bir daha gelip saldirsa yine ararim ama ucuncuden sonra bir silah alir evde herifi beklerim, yine gelirse bacagina ates ederim, iyilesip yine gelirse bacagina da etmem baska yerine ederim.

i
:lol: :lol: :lol:
Oh masallah! Alicim bu oksatma nasil olacak? Topuktan mi okutulacak? Bu insanin colugu cocugu yok mu sevdikleri yok mu?

Bir de linc kluturune itiraz etmissin ama simdi senin mesaji yeni gördum. Yahu antu'da hakemin adresini falan veriyorlardi ayni yazismalar vardi kusura bakma. O zamanlar okuduklarima inanamiyordum senin gibi biri böyle yazinca inan beynim su kaynatti. Futbol sizlere birseyler yapiyor bu normal degil yazdiklarin kusura bakma.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Tezic wrote:Alicim sence GS'a karsi komplolar mi var oyunlar mi cevriliyor, gidin bu GS'in önunu kesin mi deniliyor? Klubun aciklamasi bu yönde cunku
Keremcigim,

Benim icin bilmiyorum demek zor degil. Inan bana bilemiyorum. Ama birkac done yazdim, GS'in son uc macinda 10 kisi kalmasi bence duz hata ile aciklanamiyor (Sivas ve Trabzon'a nedense bu hatalar olmuyor, uc kereyi biraktim, bir kere olmuyor). Turkiye ligi tarihinde parmakla sayilacak kadar az bu olay, uc mac ustuste kirmizi gormesi ayni takim oyuncularinin.

Klubun aciklamasini savunmam ya da elestirmem mumkun degil, gerekli bilgiye sahip degilim ama ben disaridan gorduklerimi yaziyorum, onlar iceride ne biliyorlar o bilgiye sahip degilim.

Komplo teorilerinden hoslanmiyorum, ama biraz once bir baska hakem fecaati olan IBB-FB maci bitti.

Inan sebebi bilmeyi cok isterdim, ama bunlar duz hata olamaz. Hadi deki duz hata o daha da korkunc, adamlarin stada seyirci olarak sokulmamalari lazim.

Ali
Ridicule is the only weapon which can be used against unintelligible propositions.--Thomas Jefferson

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Tezic wrote: :lol: :lol: :lol:
Oh masallah! Alicim bu oksatma nasil olacak? Topuktan mi okutulacak? Bu insanin colugu cocugu yok mu sevdikleri yok mu?

Bir de linc kluturune itiraz etmissin ama simdi senin mesaji yeni gördum. Yahu antu'da hakemin adresini falan veriyorlardi ayni yazismalar vardi kusura bakma. O zamanlar okuduklarima inanamiyordum senin gibi biri böyle yazinca inan beynim su kaynatti. Futbol sizlere birseyler yapiyor bu normal degil yazdiklarin kusura bakma.
Sevgili Kerem,

Topuk falan gibi atesli silah iceren hicbir ifade kullanmadigimi, adamlarin ustune stadda birkac kisi yollanir dedigimi tekrarlayayim.

Insanlarin colugu cocugu sevdigi kisiler kismini anlaymadim Kerem. 30 kisiyi oldurup hapse giren mafya babalarinin da colugu cocugu var, neden hapse giriyorlar?

Rusvet alan hakimlerin colugu cocugu var, onlar da hapse giriyorlar.

Colugu cocugu olmak insanlarin yaptiklari eylemlerin sonuclarin muaf olmasini mi gerektiriyor? Bu nasil soru?

Israrla adamlarin iyi niyetli olmadigini dusundugumu yaziyorum.

Soruya buradan baslayalim: sen adamlarin iyi niyetle hakemlik yapmaya calistigini mi dusunuyorsun? O zaman onu tartisalim.

Yok sen de adamlar kasten GS'in onunu kesiyor ama gezegenimize baris yayilsin, bunu yapsalar bile onemli olan colugu cocugu mu diyorsun.

Bu ikisinden hangisini dedigin anlasilmadigi icin tam yazisamiyoruz.

Eger iyi niyetliler de hata yapiyorlar diyorsan, verilerde anlasamiyoruz.

Kotu niyetliler diyorsan (yani verilerde anlasiyorsak) GS ne yapmali sence?

Antu, adres yazma konulari falan ise bence latifedir. Ben GS yonetiminin ne yapmasi gerektigini dusundugumu yaziyorum. Bu forumu okuyan herkesin "yonetim soyle soyle yapmali" sozu ile "adres sudur, hadi gidelim" sozlerini ayirt edebilecegini "ummuyorum" cunku bunu ayirt edebileceklerini bilecek kadar uzun zamandir takip ediyorum forumu. Bunlar cok cok farkli seyler.

Sevgili Kerem, ben iki ameliyatin birinde hasta oldurup, ya da hastayi beter edip israrla ameliyat yapmayi bilmeden yapmaya devam etsem, sonra hasta yakinlari uzerime saldirinca ama benim coluk cocugum var diyemem. Iyi niyetle bile yapiyor olsam dahi colugum cocugum diyemem, ameliyat yapmayi kesmem lazim, yok artik, olmuyor, zorlayamazsin bunu.

Ufuk'un mesru mudafaa sozu bence yerinde.

Ali

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Kerem Tezic wrote: :lol: :lol: :lol:

Kerem'cim beni de dahil et şu okşatma işine. Ali yalnız kalmasın.

Kendi ölçülerinde iki makul kişi size bunu öneriyorsa, bunlar karınca incitmez adamlarsa ve her ikisi de hukuktan bir iki kelime anlıyorlarsa kabahati biraz da hırsızda arayın.

Benim şu son hakem ve Erman için reçetem çok net, her ikisinin ağzını burnunu dağıtmak. Çoluğu çocuğu varsa bilemem ama sahada bileğine taban girilip bağırttırılan ve acı çektirilen adamın da seveni, çoluğu çocuğu var.

Karşındaki kötüniyetli çünkü, bundan rant sağlıyor; senin elinde uygulayabileceğin hiçbir legal yaptırım yok. Bir nevi mafyaya karşısın, çözümü terbiye içinde üretemezsin. Bir şekilde caydırıcı olmalısın. Bu adamların işinden gücünden olmak gibi bir derdi de yok, bak Ali Aydın veya Cem Papila düdüğü astı ama parayı bilumum yayıncı kuruluşlardan veya Federasyondan sağlanan imtiyazlı görevlerden buluyorlar.

İş futboldan çıktı Kerem'cim; karşında kabak oymaktan bahseden yorumcular, meslek haysiyeti olmayan adamlar var. Yoksa hakikaten şiddet eğilimli falan değilimdir.

Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

UEFA Kupasi,Super Kupa,Engelsiz Aslanlar 2 Kez Avrupa, Dunya ve Kitalararasi Sampiyonu ,Avrupa Bayanlar Basketbol Sampiyonu

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Alicim oksatmadan niyet ne peki? Ufuk kafa göz yarmadan bahsetmis. Yahu dedim ya kafasina en guvenecegim insanlar böyle yaziyorsa ben ne diyecegimi sasiriyorum. Benim Turkiye'yi terk etmemin en buyuk nedeni siddet kulturu idi. Artik son derece normal karsilaniyor galiba. Ufakken Florya dinlenme tesislerinde bir insanin yedigi dayagi gördugumde travma yaratmisti bende. Aklim almiyor yazilanlari.

Hakemler sorusuna gelince, kötu niyetli olduklarini kesinlikle dusunmuyorum. Sadece tipki sut cekip taca yollayan futbolcularimiz gibi temel egitimden yoksunlar. Bizim ligler kalite olarak nasil Arnavutluk duzeyinde ise hakemler de o kadar kötu. Önemli olan iyi hakem kadrolari yetistirmek ve bu hatalarin ustunde 'hakemler su takimi kayiriyorlar bunu ksitli yapiyorlar' seklinde degil, temel egitimleri kötu seklinde durmak. Bu kadar basit bence.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Kerem Tezic wrote:Alicim oksatmadan niyet ne peki? Ufuk kafa göz yarmadan bahsetmis. Yahu dedim ya kafasina en guvenecegim insanlar böyle yaziyorsa ben ne diyecegimi sasiriyorum. Benim Turkiye'yi terk etmemin en buyuk nedeni siddet kulturu idi. Artik son derece normal karsilaniyor galiba. Ufakken Florya dinlenme tesislerinde bir insanin yedigi dayagi gördugumde travma yaratmisti bende. Aklim almiyor yazilanlari.

Hakemler sorusuna gelince, kötu niyetli olduklarini kesinlikle dusunmuyorum. Sadece tipki sut cekip taca yollayan futbolcularimiz gibi temel egitimden yoksunlar. Bizim ligler kalite olarak nasil Arnavutluk duzeyinde ise hakemler de o kadar kötu. Önemli olan iyi hakem kadrolari yetistirmek ve bu hatalarin ustunde 'hakemler su takimi kayiriyorlar bunu ksitli yapiyorlar' seklinde degil, temel egitimleri kötu seklinde durmak. Bu kadar basit bence.
Hakemlerin kotu niyetli oldugunu dusunsen ne onerirdin?

Ali

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Son ziyaretimden beri bir dolu yazi birikmis, soyle bir goz gezdirdim, hepsini okuyamadim ama, Ozan'im, Ugur'um ve de Ali Hocam'a, samimiyetsizligi tescilli adamlara bulasmayin, bosverin diye bir arkadas hatirlatmasi yapayim dedim detaylari okumadan once...
Özgür

Post Reply